leke tedavisi

Cilt lekeleri oldukça yaygın bir problemdir. Leke, cilt rengini veren melaninin normalin üzerinde konsantre olduğu bölgelerdir. Genellikle yüzde alın, dudak üzeri, yanaklar gibi daha çok güneş alan yerlerde ve el üstünde sıklıkla görülür. Lekelerin kimisi doğuştan, birçoğu da sonradan değişik nedenlerle oluşur. Bir kısmı yaşın ilerlemesiyle, birçoğu da güneşin cildimize verdiği hasardan kaynaklanır. Bunlardan başka,  alınan hormon ilaçları ve antibiyotikler, parfüm, yanlış kozmetik ürün kullanımı ciltte lekelenmeye yol açabilir. Kişi lekelerini takip etmeli, düzenli doktor kontrolü yaptırmalıdır.

Leke tedavisinin etkinliğinde, lekenin tipi, derinliği, oluştuğu zaman, cildin yapısı önemlidir. Leke tedavilerinde süreç uzundur, sabır gerektirir. Güneşten korunmak, yaz, kış güneş koruyucu kullanmak leke tedavisinde çok önemlidir.

Cilt lekeleri derinlemesine analiz edilerek lekelerin oluşma nedenleri ve yapısına uygun bir tedavi yöntemi belirlenir. Ciltte yanık, kızarıklık, kaşıntı, pullanma gibi rahatsızlıklar varsa leke tedavisi öncesi cilt bu rahatsızlıklardan arındırılır. Leke tedavisi sonrasında ise gerekli bakımın ve korumanın yapılması sağlanır.

Cilt lekelerinin tedavisinde cildin ihtiyacına bağlı olarak birçok yöntem uygulanmaktadır. Lekelerin derinliği, yoğunluğu ve derecesine bağlı olarak birden fazla tedavi işlemi kombine edilerek de başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Cilt lekelerinin tedavisinde uyguladığımız başlıca yöntemler şunlardır:

- Mezoterapi,
- Green Peel,
- Özel kremler

Lekeler çoğunlukla güneşe bağlı faktörlerden oluştuğu için cilt lekelerinin tedavi edilmesinde e ideal mevsimler sonbahar ve kıştır. Kışın başlayan leke tedavisi ilkbaharda tamamlanmalı ve yazın da güneşten korunmaya özen gösterilmelidir.

leke tedavisi