Kimyasal Peeling

Peeling yönteminin ana prensibi; cildin üstündeki hasarlı tabakayı kaldırmak ve alttaki hasar görmemiş tabakayı canlandırmaktır. Sonuç ise daha sağlıklı, canlı, düzgün ve gergin bir cilt elde etmektir. Günümüzde özellikle yüzeysel peeling gerektiren durumlarda Alfa hidroksiasitler(AHA) kullanılmaktadır. AHA, çeşitli meyve ve yiyeceklerde doğal olarak bulunur ve meyve asitleri olarak bilinir. Bu grup birçok meyve asiti ihtiva eder ve bugün en yaygın kullanılanı şeker kamışı suyunda doğal olarak bulunan glikolik asittir.

Cilt hücrelerinin bir yaşam döngüsü vardır. Üst derideki hücreler zamanla yaşlanarak atılır yerine genç sağlıklı hücreler gelir. Derinin yenilenmesi bebeklerde çok hızlıdır yaşlandıkça gitgide yavaşlar. Hücreler yenilenemez üstteki yaşlanmış hücreler atılamaz böylece cilt incelir, cansız ve kaba görünür.

Zamanla çitteki kollajen ve elastin liflerde bozulma ve sayıca azalma olur, cilt elastik yapısını ve gerginliğini kaybeder sarkık, kırışık bir görünüm oluşur. Kimyasal peeling tedavisi ile sağlıklı ve genç hücrelerin cildin yüzeyine gelmesi, canlılığını kaybetmeden problemli hücrelerin atılması sağlanır. Buna ek olarak kollajen ve elastin liflerde yapılanma sağlanarak elastikiyet ve gerginlik artışı olur.

Kimyasal peeling glikolik, salisilik, mandalik, laktik asit gibi meyve asitleri, ile cildin üst tabakasındaki keratin hücrelerin bağlantılarını yumuşatarak ölü derinin atılımını sağlar. İlk bakımdan itibaren cilt daha temiz, daha taze ve yumuşak olur. Kalınlaşmış, lekelenmiş, akneli ve birikimli, geniş gözenekli, kırışık oluşumuna eğilimli, yorgun ciltler için tavsiye edilen bir uygulamadır. Seans sayısı ve aralıkları problemin durumuna ve cildin tipine göre belirlenir.

Glikolik asit yöntemi ile derinin epidermis tabakası parsiyel olarak kaldırılarak hücrelerin kendilerini yenilemeleri ve cildin canlanması sağlanmaktadır. Bu yöntem derin peeling yöntemlerine nazaran daha kontrollü olarak cildi yeniler. Glikolik asit günümüzde kullanılan en yaygın yüzeyel peeling ajanıdır.Glikolik Asit uygulamasında, doktorun tavsiye edeceği bir ürünle cilt en az 2 hafta peeling için hazırlanır. Bu hazırlık döneminden sonra peelinge başlanır. Ortalama peeling seans sayısı 6-7 seans civarındadır fakat yapılma amacına ve hastaya bağlı olarak bu sayı değişebilir.Seans sonralarında doktorun tavsiye edeceği jel, krem ya da losyonların kullanılması cildin yenilenme işlemini peeling seansları arasında da devam ettirecektir.

Yüzeysel peeling işlemi ile güneş hasarı sonucu oluşmuş ince çizglerin, pigmentasyon düzensizliklerinin hafifletilmesi, sivilce izlerinin hafif yada orta düzeye indirilmesi sağlanabilmektedir. Cilt daha yumuşak ve parlak olabilmektedir.

SALİSİLİK ASİT

Akne tedavisinde ve gözeneklerin temizlenmesinde kullanılır. Antienflamatuar(iltihap önleyici ve giderici) etkisi vardır. Yağlı, akneli, birikimli ciltlerde sebun dengelemede etkilidir.

LAKTİK ASİT

Cilt nemlendirmede, ince çizgilerin azalmasında etkilidir, cildi aydınlatır. Cilt genç ve pürüzsüz bir görünüme sahip olur.

GLİKOLİK ASİT

Glikolik asit doğada şeker kamışından elde edilir. Normal, yağlı ve olgun ciltlerde kullanılır. Glikolik asit  ince ve orta derinlikteki yüzeysel kırışıklıkların azaltılmasına, cildin aydınlatılmasına, genişlemiş gözeneklerin küçültülmesinde faydalıdır.

Kimyasal Peeling